or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 C2243 6 - 32, H3 3 FLUTED SPIRAL FLUTED BOTTOMING STEAM OXIDE STANDARD TAP
SKUPDW~10953175
MFGR #C2243
Your Cost: $15.76/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number C2243 Chamfer Length 1.5P-2P Connection 0.141 x 0.11 in Country of Origin KR Diameter 0.138 in Drill Size 0.1096 in Finish|Coating Oxide Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Helix Angle 50 ° Industry Standard 302 Length of Square 0.19 in Overall Length 2 in Series C2 Shank Diameter 0.141 in Shank Type Square Square Size 0.11 in Tap Type SPFL Thread Diameter #6 Thread Length 0.69 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 32 Usable Length 0.69 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Bottoming Material HSSE-V3 Number of Flutes 3 Thread Limit H3 Thread Size #6-32
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | C2243 |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Connection | 0.141 x 0.11 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.138 in |
| Drill Size | 0.1096 in |
| Finish|Coating | Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Helix Angle | 50 ° |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.19 in |
| Overall Length | 2 in |
| Series | C2 |
| Shank Diameter | 0.141 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.11 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | #6 |
| Thread Length | 0.69 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 32 |
| Usable Length | 0.69 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | #6-32 |