or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 B0323 10 - 24, H3 3 FLUTED SPIRAL FLUTED MODIFIED BOTTOMING STEAM OXIDE FOR STAINLESS STEELS UPTO 28HRc
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 B0323 10 - 24, H3 3 FLUTED SPIRAL FLUTED MODIFIED BOTTOMING STEAM OXIDE FOR STAINLESS STEELS UPTO 28HRc
SKUPDW~10952559
MFGR #B0323
Your Cost: $26.25/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number B0323 Chamfer Length 2P-3P Connection 0.194 x 0.152 in Country of Origin KR Diameter 0.19 in Drill Size 0.1521 in Finish|Coating Steam Oxide Gross Weight Per Pack 0.9100 lb Helix Angle 45 ° Industry Standard 302A Length of Square 0.25 in Neck Diameter 0.131 in Overall Length 2.38 in Series B0 Shank Diameter 0.194 in Shank Type Square Square Size 0.152 in Tap Type SPFL Thread Diameter #10 Thread Length 0.354 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 24 Usable Length 0.906 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Modified Bottoming Material HSSE-V3 Number of Flutes 3 Thread Limit H3 Thread Size #10-24
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | B0323 |
| Chamfer Length | 2P-3P |
| Connection | 0.194 x 0.152 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.19 in |
| Drill Size | 0.1521 in |
| Finish|Coating | Steam Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 0.9100 lb |
| Helix Angle | 45 ° |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.25 in |
| Neck Diameter | 0.131 in |
| Overall Length | 2.38 in |
| Series | B0 |
| Shank Diameter | 0.194 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.152 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | #10 |
| Thread Length | 0.354 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 24 |
| Usable Length | 0.906 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Modified Bottoming |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | #10-24 |