or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 A5643 A5 Multi-Purpose Single End Straight Flute Hand Tap, Imperial, 5/8-11, UNC Thread, 4 Flutes, Plug, HSS-V, Bright
YG-1
YG-1 A5643 A5 Multi-Purpose Single End Straight Flute Hand Tap, Imperial, 5/8-11, UNC Thread, 4 Flutes, Plug, HSS-V, Bright
SKUPDW~10952334
MFGR #A5643
$/ea
YG-1 Straight Flute Hand Tap, Multi-Purpose Single End, Series: A5, Measurement System Imperial, 5/8-11, UNC, Plug Chamfer, 4 Flutes, HSS-V, Bright, Right Hand Cutting, 1-13/16 in Thread Length, 3.812 in Overall Length, 0.48 in Shank Dia
YG-1 Straight Flute Hand Tap, Multi-Purpose Single End, Series: A5, Measurement System Imperial, 5/8-11, UNC, Plug Chamfer, 4 Flutes, HSS-V, Bright, Right Hand Cutting, 1-13/16 in Thread Length, 3.812 in Overall Length, 0.48 in Shank Dia
Catalog Number A5643 Country of Origin KR Finish Coating Bright Gross Weight Per Pack 1 lb Measurement System Imperial Overall Length 3.812 in Series A5 Shank Diameter 0.48 in Size 5/8-11 Standards ANSI Specified Thread Length 1-13/16 in Thread Standard UNC Type Multi-Purpose Single End Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Cutting Direction Right Hand Material HSS-V Number of Flutes 4 60 deg thread angle 0.36 in square size 9/16 in square length H3 thread limit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | A5643 |
| Country of Origin | KR |
| Finish Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 3.812 in |
| Series | A5 |
| Shank Diameter | 0.48 in |
| Size | 5/8-11 |
| Standards | ANSI Specified |
| Thread Length | 1-13/16 in |
| Thread Standard | UNC |
| Type | Multi-Purpose Single End |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | HSS-V |
| Number of Flutes | 4 |
| 60 deg thread angle |
| 0.36 in square size |
| 9/16 in square length |
| H3 thread limit |