or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 A5563 A5 Multi-Purpose Single End Straight Flute Hand Tap, Imperial, 1/2-13, UNC Thread, 4 Flutes, Plug, HSS-V, Bright
YG-1
YG-1 A5563 A5 Multi-Purpose Single End Straight Flute Hand Tap, Imperial, 1/2-13, UNC Thread, 4 Flutes, Plug, HSS-V, Bright
SKUPDW~10952330
MFGR #A5563
$/ea
YG-1 Straight Flute Hand Tap, Multi-Purpose Single End, Series: A5, Measurement System Imperial, 1/2-13, UNC, Plug Chamfer, 4 Flutes, HSS-V, Bright, Right Hand Cutting, 1-21/32 in Thread Length, 3-3/8 in Overall Length, 0.367 in Shank Dia
YG-1 Straight Flute Hand Tap, Multi-Purpose Single End, Series: A5, Measurement System Imperial, 1/2-13, UNC, Plug Chamfer, 4 Flutes, HSS-V, Bright, Right Hand Cutting, 1-21/32 in Thread Length, 3-3/8 in Overall Length, 0.367 in Shank Dia
Catalog Number A5563 Country of Origin KR Finish Coating Bright Gross Weight Per Pack 1 lb Measurement System Imperial Overall Length 3-3/8 in Series A5 Shank Diameter 0.367 in Size 1/2-13 Standards ANSI Specified Thread Length 1-21/32 in Thread Standard UNC Type Multi-Purpose Single End Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Cutting Direction Right Hand Material HSS-V Number of Flutes 4 60 deg thread angle 0.275 in square size 7/16 in square length H3 thread limit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | A5563 |
| Country of Origin | KR |
| Finish Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 3-3/8 in |
| Series | A5 |
| Shank Diameter | 0.367 in |
| Size | 1/2-13 |
| Standards | ANSI Specified |
| Thread Length | 1-21/32 in |
| Thread Standard | UNC |
| Type | Multi-Purpose Single End |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | HSS-V |
| Number of Flutes | 4 |
| 60 deg thread angle |
| 0.275 in square size |
| 7/16 in square length |
| H3 thread limit |