or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 93431 2 FLUTE MINI BALL METRIC.X-POWER CARBIDE
SKUPDW~10952029
MFGR #93431
Your Cost: $71.13/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 93431 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Helix Angle 30 ° Material Carbide Nose Radius 0.65 mm Series EM865 Shank Type Plain Type Carbide, 2 Flute Miniature Ball Nose Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 1.3 mm Finish ALTiN Length of Cut 3.5 mm Number of Flutes 2 Overall Length 40 mm Shank Diameter 3 mm Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 93431 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | Carbide |
| Nose Radius | 0.65 mm |
| Series | EM865 |
| Shank Type | Plain |
| Type | Carbide, 2 Flute Miniature Ball Nose |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 1.3 mm |
| Finish | ALTiN |
| Length of Cut | 3.5 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 40 mm |
| Shank Diameter | 3 mm |
| Steel |