or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 93398 4 FLUTE LONG-REACH SE X-POWER CARBIDE
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1
YG-1 93398 4 FLUTE LONG-REACH SE X-POWER CARBIDE
SKUPDW~10951996
MFGR #93398
Your Cost: $934.98/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 93398 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 1.1000 lb Helix Angle 45 ° Material Carbide Series EM102 Shank Length 6 Shank Type Plain Type Carbide, 4 Flute 45° Helix Long Length Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.75 in Finish ALTiN Length of Cut 1 in Number of Flutes 4 Overall Length 7 in Shank Diameter 0.625 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 93398 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 1.1000 lb |
| Helix Angle | 45 ° |
| Material | Carbide |
| Series | EM102 |
| Shank Length | 6 |
| Shank Type | Plain |
| Type | Carbide, 4 Flute 45° Helix Long Length |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.75 in |
| Finish | ALTiN |
| Length of Cut | 1 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 7 in |
| Shank Diameter | 0.625 in |
| Steel |