or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 84598TF 3/4 x 3/4 x 1-1/2 x 4 6 FLUTE REGULAR LENGTH TIALN-FUTURA COATED CARBIDE
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 84598TF 3/4 x 3/4 x 1-1/2 x 4 6 FLUTE REGULAR LENGTH TIALN-FUTURA COATED CARBIDE
SKUPDW~10951308
MFGR #84598TF
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Stainless Steel Catalog Number 84598TF Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.8400 lb Helix Angle 40 ° Material Carbide Series E5058 Shank Length 2-1/2 Shank Type Plain Type 6 FLUTE 40° HELIX REGULAR LENGTH Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.75 in Finish YG Tylon F Length of Cut 1.5 in Number of Flutes 6 Overall Length 4 in Shank Diameter 0.75 in Steel, Stainless Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Stainless Steel |
| Catalog Number | 84598TF |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.8400 lb |
| Helix Angle | 40 ° |
| Material | Carbide |
| Series | E5058 |
| Shank Length | 2-1/2 |
| Shank Type | Plain |
| Type | 6 FLUTE 40° HELIX REGULAR LENGTH |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.75 in |
| Finish | YG Tylon F |
| Length of Cut | 1.5 in |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Length | 4 in |
| Shank Diameter | 0.75 in |
| Steel, Stainless Steel |