or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 81584 3/8 x 3/8 x 1/2 x 2 5 FLUTE STUB LENGTH ROUGHER CARBIDE
YG-1
YG-1 81584 3/8 x 3/8 x 1/2 x 2 5 FLUTE STUB LENGTH ROUGHER CARBIDE
SKUPDW~10951151
MFGR #81584
Your Cost: $109.22/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Stainless Steel Catalog Number 81584 Corner Radius 0.04 in Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Helix Angle 45 ° Material Carbide Series E5056 Shank Type Flat Type 5 FLUTE 45° HELIX STUB LENGTH FINE PITCH ROUGHING CORNER RADIUS Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.375 in Finish Bright Length of Cut 0.5 in Number of Flutes 5 Overall Length 2 in Shank Diameter 0.375 in Steel, Stainless Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Stainless Steel |
| Catalog Number | 81584 |
| Corner Radius | 0.04 in |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Helix Angle | 45 ° |
| Material | Carbide |
| Series | E5056 |
| Shank Type | Flat |
| Type | 5 FLUTE 45° HELIX STUB LENGTH FINE PITCH ROUGHING CORNER RADIUS |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.375 in |
| Finish | Bright |
| Length of Cut | 0.5 in |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 2 in |
| Shank Diameter | 0.375 in |
| Steel, Stainless Steel |