or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 69426CF 1 x 1 x 4 x 6-1/2 5 FLUTE LONG LENGTH BALL NOSE ROUGHER TIALN-FUTURA COATED 8% COBALT
YG-1 69426CF 1 x 1 x 4 x 6-1/2 5 FLUTE LONG LENGTH BALL NOSE ROUGHER TIALN-FUTURA COATED 8% COBALT
SKUPDW~10950560
MFGR #69426CF
Your Cost: $445.23/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 69426CF Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 1.1900 lb Helix Angle 30 ° Material HSSCo8 Nose Radius 0.5 in Series E2125 Shank Type Flat Type HSSCo8 5 Flute Long Length Coarse Pitch Roughing Ball Nose Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 1 in Finish TiAIN F Length of Cut 4 in Number of Flutes 5 Overall Length 6.5 in Shank Diameter 1 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 69426CF |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 1.1900 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | HSSCo8 |
| Nose Radius | 0.5 in |
| Series | E2125 |
| Shank Type | Flat |
| Type | HSSCo8 5 Flute Long Length Coarse Pitch Roughing Ball Nose |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 1 in |
| Finish | TiAIN F |
| Length of Cut | 4 in |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 6.5 in |
| Shank Diameter | 1 in |
| Steel |