or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 67359 3/4 x 3/4 x 3 x 5-1/4 3 FLUTE LONG LENGTH SE HI-HELIX ROUGHER 8% COBALT
YG-1
YG-1 67359 3/4 x 3/4 x 3 x 5-1/4 3 FLUTE LONG LENGTH SE HI-HELIX ROUGHER 8% COBALT
SKUPDW~10950435
MFGR #67359
Your Cost: $172.74/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 67359 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.5400 lb Helix Angle 37 ° Material HSSCo8 Series E2192 Shank Type Flat Type HSSCo8 3 Flute 37° Helix Long Length Roughing for Aluminum Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.75 in Finish Bright Length of Cut 3 in Number of Flutes 3 Overall Length 5.25 in Shank Diameter 0.75 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 67359 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.5400 lb |
| Helix Angle | 37 ° |
| Material | HSSCo8 |
| Series | E2192 |
| Shank Type | Flat |
| Type | HSSCo8 3 Flute 37° Helix Long Length Roughing for Aluminum |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.75 in |
| Finish | Bright |
| Length of Cut | 3 in |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 5.25 in |
| Shank Diameter | 0.75 in |
| Steel |