or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 43570TF E5250 Ball End Center Cutting Regular Length Single End End Mill, 7/32 in Dia Cutter, 1/4 in Shank, 4 Flutes
YG-1
YG-1 43570TF E5250 Ball End Center Cutting Regular Length Single End End Mill, 7/32 in Dia Cutter, 1/4 in Shank, 4 Flutes
SKU846677
MFGR #43570TF
Your Cost: $31.25/ea
List: YG-1 End Mill, Ball End Center Cutting Regular Length Single End, Series: E5250, 7/32 in Cutter Dia, 2-1/2 in Overall Length, 5/8 in Maximum Depth of Cut, 4 Flutes, 1/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 30 deg Helix Angle, Plain Shank, 1-7/8 in Shank Length, Solid Micro Grain Carbide, TiAlN Futura
YG-1 End Mill, Ball End Center Cutting Regular Length Single End, Series: E5250, 7/32 in Cutter Dia, 2-1/2 in Overall Length, 5/8 in Maximum Depth of Cut, 4 Flutes, 1/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 30 deg Helix Angle, Plain Shank, 1-7/8 in Shank Length, Solid Micro Grain Carbide, TiAlN Futura
Application Steel Brand YG-1 Catalog Number 43570TF Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Finish YG Tylon F Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Helix Angle 30 ° Manufacturer YG-1 U.S.A. Material Carbide Maximum Depth of Cut 5/8 in Number of Flutes 4 Series E5250 Shank Length 1-7/8 in Shank Type Plain Stock Status NONSTOCK Type 4 FLUTE REGULAR LENGTH BALL NOSE
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Brand | YG-1 |
| Catalog Number | 43570TF |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | YG Tylon F |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | Carbide |
| Maximum Depth of Cut | 5/8 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | E5250 |
| Shank Length | 1-7/8 in |
| Shank Type | Plain |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 4 FLUTE REGULAR LENGTH BALL NOSE |