or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 40905 3/4 x 3/4 x 1 x 3-1/4 x6 N.710 3 FLUTE 37 DEGREE HELIX EXTENDED NECK ALU-POWER
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 40905 3/4 x 3/4 x 1 x 3-1/4 x6 N.710 3 FLUTE 37 DEGREE HELIX EXTENDED NECK ALU-POWER
SKU1176752
MFGR #40905
Your Cost: $229.44/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Non-Ferrous Materials Catalog Number 40905 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 1.2500 lb Helix Angle 37 ° Material Carbide Neck Diameter 0.71 in Series E5977 Shank Type Plain Type Carbide, 3 Flute 37° Helix with Extended Neck Usable Length 3.25 in Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.75 in Finish Bright Length of Cut 1 in Number of Flutes 3 Overall Length 6 in Shank Diameter 0.75 in Non-Ferrous Materials
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Non-Ferrous Materials |
| Catalog Number | 40905 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 1.2500 lb |
| Helix Angle | 37 ° |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter | 0.71 in |
| Series | E5977 |
| Shank Type | Plain |
| Type | Carbide, 3 Flute 37° Helix with Extended Neck |
| Usable Length | 3.25 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.75 in |
| Finish | Bright |
| Length of Cut | 1 in |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 6 in |
| Shank Diameter | 0.75 in |
| Non-Ferrous Materials |