or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 11580TF 5/16 x 3/8 x 3/4 x 3-1/2 2 FLUTE REGULAR LENGTH DE TIALN-FUTURA COATED CARBIDE
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 11580TF 5/16 x 3/8 x 3/4 x 3-1/2 2 FLUTE REGULAR LENGTH DE TIALN-FUTURA COATED CARBIDE
SKU1303285
MFGR #11580TF
Your Cost: $71.80/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 11580TF Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Finish YG Tylon F Gross Weight Per Pack 0.1600 lb Helix Angle 30 ° Material Carbide Series E5025 Shank Length 2-3/4 Shank Type Flat Type 2 FLUTE REGULAR LENGTH DOUBLE Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cut Type Center Cutter Diameter 0.3125 in Length of Cut 0.75 in Number of Flutes 2 Overall Length 3.5 in Shank Diameter 0.375 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 11580TF |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | YG Tylon F |
| Gross Weight Per Pack | 0.1600 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | Carbide |
| Series | E5025 |
| Shank Length | 2-3/4 |
| Shank Type | Flat |
| Type | 2 FLUTE REGULAR LENGTH DOUBLE |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cut Type | Center |
| Cutter Diameter | 0.3125 in |
| Length of Cut | 0.75 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 3.5 in |
| Shank Diameter | 0.375 in |
| Steel |