or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 07593TC E5021 Center Cutting Regular Length Single End Square End End Mill, 1/2 in Dia Cutter, 1/2 in Shank, 4 Flutes
YG-1 07593TC E5021 Center Cutting Regular Length Single End Square End End Mill, 1/2 in Dia Cutter, 1/2 in Shank, 4 Flutes
SKU714585
MFGR #07593TC
Your Cost: $60.88/ea
List: YG-1 End Mill, Center Cutting Regular Length Single End Square End, Series: E5021, 1/2 in Cutter Dia, 3 in Overall Length, 1 in Maximum Depth of Cut, 4 Flutes, 1/2 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 30 deg Helix Angle, Plain Shank, 2 in Shank Length, Solid Micro Grain Carbide, TiCN Coated
YG-1 End Mill, Center Cutting Regular Length Single End Square End, Series: E5021, 1/2 in Cutter Dia, 3 in Overall Length, 1 in Maximum Depth of Cut, 4 Flutes, 1/2 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 30 deg Helix Angle, Plain Shank, 2 in Shank Length, Solid Micro Grain Carbide, TiCN Coated
Catalog Number 07593TC Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 1 lb Helix Angle 30 deg Material Solid Micro Grain Carbide Maximum Depth of Cut 1 in Series E5021 Shank Length 2 in Shank Type Plain Type Center Cutting Regular Length Single End Square End Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 1/2 in Finish TiCN Coated Number of Flutes 4 Overall Length 3 in Shank Diameter 1/2 in Four flutes produce a better finish than fewer flutes Carbide can run at higher speeds than high speed or cobalt steel, resisting wear and high cutting temperatures Uncoated (bright) tool s have no additional surface treatment or coating for use on a broad range of materials Square nose end mills (also called square end) create sharp, unrounded cutsfor general purpose machining on hardened and high alloy steel, chromium-nickel steel, steel casting, malleable cast iron, brass, copper, aluminum with a high percentage of silicon and abrasive plastic
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 07593TC |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Helix Angle | 30 deg |
| Material | Solid Micro Grain Carbide |
| Maximum Depth of Cut | 1 in |
| Series | E5021 |
| Shank Length | 2 in |
| Shank Type | Plain |
| Type | Center Cutting Regular Length Single End Square End |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 1/2 in |
| Finish | TiCN Coated |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3 in |
| Shank Diameter | 1/2 in |
| Four flutes produce a better finish than fewer flutes |
| Carbide can run at higher speeds than high speed or cobalt steel, resisting wear and high cutting temperatures |
| Uncoated (bright) tool s have no additional surface treatment or coating for use on a broad range of materials |
| Square nose end mills (also called square end) create sharp, unrounded cutsfor general purpose machining on hardened and high alloy steel, chromium-nickel steel, steel casting, malleable cast iron, brass, copper, aluminum with a high percentage of silicon and abrasive plastic |