or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 07588TF 7/16 x 7/16 x 1 x 2-3/4 4 FLUTE REGULAR LENGTH TIALN-FUTURA COATED CARBIDE - IF NO STOCK, PLEASE CHECK ALTERNATIVE PART# UGMF89028
YG-1 07588TF 7/16 x 7/16 x 1 x 2-3/4 4 FLUTE REGULAR LENGTH TIALN-FUTURA COATED CARBIDE - IF NO STOCK, PLEASE CHECK ALTERNATIVE PART# UGMF89028
SKU1145700
MFGR #07588TF
Your Cost: $52.50/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 07588TF Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Helix Angle 30 ° Material Carbide Series E5021 Shank Type Plain Type 4 FLUTE REGULAR LENGTH Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.4375 in Finish YG Tylon F Length of Cut 1 in Number of Flutes 4 Overall Length 2.75 in Shank Diameter 0.4375 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 07588TF |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | Carbide |
| Series | E5021 |
| Shank Type | Plain |
| Type | 4 FLUTE REGULAR LENGTH |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.4375 in |
| Finish | YG Tylon F |
| Length of Cut | 1 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2.75 in |
| Shank Diameter | 0.4375 in |
| Steel |