or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 07573 E5021 Center Cutting Regular Length Single End Square End End Mill, 1/4 in Dia Cutter, 1/4 in Shank, 4 Flutes
YG-1 07573 E5021 Center Cutting Regular Length Single End Square End End Mill, 1/4 in Dia Cutter, 1/4 in Shank, 4 Flutes
SKU683390
MFGR #07573
Your Cost: $16.01/ea
List: YG-1 End Mill, Center Cutting Regular Length Single End Square End, Series: E5021, 1/4 in Cutter Dia, 2-1/2 in Overall Length, 3/4 in Maximum Depth of Cut, 4 Flutes, 1/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 30 deg Helix Angle, Plain Shank, 1-3/4 in Shank Length, Solid Micro Grain Carbide, Uncoated
YG-1 End Mill, Center Cutting Regular Length Single End Square End, Series: E5021, 1/4 in Cutter Dia, 2-1/2 in Overall Length, 3/4 in Maximum Depth of Cut, 4 Flutes, 1/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 30 deg Helix Angle, Plain Shank, 1-3/4 in Shank Length, Solid Micro Grain Carbide, Uncoated
Application Steel Brand YG-1 Catalog Number 07573 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Finish Bright Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Helix Angle 30 ° Manufacturer YG-1 U.S.A. Material Carbide Maximum Depth of Cut 3/4 in Number of Flutes 4 Series E5021 Shank Length 1-3/4 in Shank Type Plain Stock Status NONSTOCK Type 4 FLUTE REGULAR LENGTH
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Brand | YG-1 |
| Catalog Number | 07573 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | Carbide |
| Maximum Depth of Cut | 3/4 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | E5021 |
| Shank Length | 1-3/4 in |
| Shank Type | Plain |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 4 FLUTE REGULAR LENGTH |