or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 07558TF 1/8 x 1/8 x 1/2 x 1-1/2 4 FL REG SE TIALN-FUTURA COATED CARBIDE EM
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 07558TF 1/8 x 1/8 x 1/2 x 1-1/2 4 FL REG SE TIALN-FUTURA COATED CARBIDE EM
SKU870307
MFGR #07558TF
Your Cost: $11.42/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 07558TF Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Helix Angle 30 ° Material Carbide Series E5021 Shank Type Plain Type 4 FLUTE REGULAR LENGTH Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.125 in Finish YG Tylon F Length of Cut 0.5 in Number of Flutes 4 Overall Length 1.5 in Shank Diameter 0.125 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 07558TF |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | Carbide |
| Series | E5021 |
| Shank Type | Plain |
| Type | 4 FLUTE REGULAR LENGTH |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.125 in |
| Finish | YG Tylon F |
| Length of Cut | 0.5 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 1.5 in |
| Shank Diameter | 0.125 in |
| Steel |