or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 07426CN 1 x 1 x 2 x 4-1/2 4 FLUTE REGULAR LENGTH CENTER CUT TIN COATED 8% COBALT
SKU1330293
MFGR #07426CN
Your Cost: $99.61/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 07426CN Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.9100 lb Helix Angle 30 ° Material HSSCo8 Series E2039 Shank Type Flat Type HSSCo8 & HSS, 4 Flute Regualr Length Center Cutting Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 1 in Finish TiN Length of Cut 2 in Number of Flutes 4 Overall Length 4.5 in Shank Diameter 1 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 07426CN |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.9100 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | HSSCo8 |
| Series | E2039 |
| Shank Type | Flat |
| Type | HSSCo8 & HSS, 4 Flute Regualr Length Center Cutting |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 1 in |
| Finish | TiN |
| Length of Cut | 2 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 4.5 in |
| Shank Diameter | 1 in |
| Steel |