or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 07394CF 7/8 x 7/8 x 1-7/8 x 4-1/8 4 FLUTE REGULAR LENGTH CENTER CUT TIALN-FUTURA COATED 8% COBALT
YG-1
YG-1 07394CF 7/8 x 7/8 x 1-7/8 x 4-1/8 4 FLUTE REGULAR LENGTH CENTER CUT TIALN-FUTURA COATED 8% COBALT
SKUPDW~10944019
MFGR #07394CF
Your Cost: $188.45/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 07394CF Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.6600 lb Helix Angle 30 ° Material HSSCo8 Series E2039 Shank Type Flat Type HSSCo8 & HSS, 4 Flute Regular Length Center Cutting Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.875 in Finish TiAIN F Length of Cut 1.875 in Number of Flutes 4 Overall Length 4.125 in Shank Diameter 0.875 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 07394CF |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.6600 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | HSSCo8 |
| Series | E2039 |
| Shank Type | Flat |
| Type | HSSCo8 & HSS, 4 Flute Regular Length Center Cutting |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.875 in |
| Finish | TiAIN F |
| Length of Cut | 1.875 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 4.125 in |
| Shank Diameter | 0.875 in |
| Steel |