or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 05321 E2034(C4SLS) Long Length Square End End Mill, 1/2 in Dia Cutter, 1/2 in Shank, 4 Flutes, HSS-Co 8, Uncoated
YG-1 05321 E2034(C4SLS) Long Length Square End End Mill, 1/2 in Dia Cutter, 1/2 in Shank, 4 Flutes, HSS-Co 8, Uncoated
SKU775962
MFGR #05321
Your Cost: $28.54/ea
List: YG-1 End Mill, Long Length Square End, Series: E2034(C4SLS), 1/2 in Cutter Dia, 4 in Overall Length, 2 in Maximum Depth of Cut, 4 Flutes, 1/2 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 30 deg Helix Angle, Flat Shank, 2 in Shank Length, HSS-Co 8, Uncoated
YG-1 End Mill, Long Length Square End, Series: E2034(C4SLS), 1/2 in Cutter Dia, 4 in Overall Length, 2 in Maximum Depth of Cut, 4 Flutes, 1/2 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 30 deg Helix Angle, Flat Shank, 2 in Shank Length, HSS-Co 8, Uncoated
Catalog Number 05321 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Helix Angle 30 ° Material HSSCo8 Series E2034 Shank Type Flat Type HSSCo8 & HSS, 4 Flute Long Length Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish Bright Number of Flutes 4 Overall Length 4 in Shank Diameter 0.5 in Application Steel Cut Type End
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | 05321 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | HSSCo8 |
| Series | E2034 |
| Shank Type | Flat |
| Type | HSSCo8 & HSS, 4 Flute Long Length |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | Bright |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 4 in |
| Shank Diameter | 0.5 in |
| Application | Steel |
| Cut Type | End |