or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 01480 2 x 2 x 2 x 5-3/4 2 FLUTE REGULAR LENGTH SE 8% COBALT
SKUPDW~10942035
MFGR #01480
Your Cost: $467.79/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 01480 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 4.1900 lb Helix Angle 30 ° Material HSSCo8 Series E2030 Shank Type Flat Type HSSCo8 & HSS, 2 Flute Regular Length Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 2 in Finish Bright Length of Cut 2 in Number of Flutes 2 Overall Length 5.75 in Shank Diameter 2 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 01480 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 4.1900 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | HSSCo8 |
| Series | E2030 |
| Shank Type | Flat |
| Type | HSSCo8 & HSS, 2 Flute Regular Length |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 2 in |
| Finish | Bright |
| Length of Cut | 2 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 5.75 in |
| Shank Diameter | 2 in |
| Steel |