or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 01195HE 1-1/4 x 1-1/4 x 1-5/8 x 4-1/8 2 FLUTE REGULAR LENGTH SE TIALN EXTREME COATED HSS
YG-1
YG-1 01195HE 1-1/4 x 1-1/4 x 1-5/8 x 4-1/8 2 FLUTE REGULAR LENGTH SE TIALN EXTREME COATED HSS
SKUPDW~10941783
MFGR #01195HE
Your Cost: $255.51/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number 01195HE Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand End Type Square End Gross Weight Per Pack 1.3400 lb Helix Angle 30 ° Material HSS Series E1030 Shank Type Flat Type 2FL SE HSS, Regular Length AlTIN Extreme Coated Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 1.25 in Finish ALTiN Length of Cut 1.625 in Number of Flutes 2 Overall Length 4.125 in Shank Diameter 1.25 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | 01195HE |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Type | Square End |
| Gross Weight Per Pack | 1.3400 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | HSS |
| Series | E1030 |
| Shank Type | Flat |
| Type | 2FL SE HSS, Regular Length AlTIN Extreme Coated |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 1.25 in |
| Finish | ALTiN |
| Length of Cut | 1.625 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 4.125 in |
| Shank Diameter | 1.25 in |
| Steel |