or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Woodhead® DN5000-M010 DN5000-M010 MC 5P F/FR 1M DEVI
SKU616568
MFGR #DN5000-M010
Your Cost: $94.71/ft
DeviceNet Mini-Change® Receptacle, 5 Poles, Female (Straight) to DeviceNetThick Trunk Cable, 1/2 - 14 NPT Threads, 1.0m (3.28') Length. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
DeviceNet Mini-Change® Receptacle, 5 Poles, Female (Straight) to DeviceNetThick Trunk Cable, 1/2 - 14 NPT Threads, 1.0m (3.28') Length. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Alternate Catalog Number 1300390284 Amperage Rating 8 A ARRA Compliant U Buy American Compliant N Catalog Number DN5000-M010 Conductor Range None Connection Internal Thread Country of Origin MX Currency USD Environmental Conditions IP67 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.54 Gross Weight UOM Metric kg NEMA Rating NEMA 6 Size 1.0m Sub Brand DeviceNet Trunk,Mini-Change Temperature Rating -20 to 80 °C Type Single Ended (pigtail) UNSPSC 39121413 UPC 11 78678828755 UPC 12 78678828755 Stock Status NONSTOCK Brand Woodhead® Manufacturer Molex Voltage Rating 300 VAC//VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1300390284 |
| Amperage Rating | 8 A |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DN5000-M010 |
| Conductor Range | None |
| Connection | Internal Thread |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | IP67 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| NEMA Rating | NEMA 6 |
| Size | 1.0m |
| Sub Brand | DeviceNet Trunk,Mini-Change |
| Temperature Rating | -20 to 80 °C |
| Type | Single Ended (pigtail) |
| UNSPSC | 39121413 |
| UPC 11 | 78678828755 |
| UPC 12 | 78678828755 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Woodhead® |
| Manufacturer | Molex |
| Voltage Rating | 300 VAC//VDC |