or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Woodhead® 7A3006-31 7A3006-31 MIC 3P M/M-ATTCH DUA
SKU103518
MFGR #7A3006-31
Your Cost: $24.86/ea
Micro-Change® (M12) Dual Keyway with PG7 Cable Fitting, Straight Male, 3 Poles, Cable Diameter 3.30 - 6.60mm
Micro-Change® (M12) Dual Keyway with PG7 Cable Fitting, Straight Male, 3 Poles, Cable Diameter 3.30 - 6.60mm
Alternate Catalog Number 1200750017 Amperage Rating 4 A ARRA Compliant U Buy American Compliant N Catalog Number 7A3006-31 Conductor Range 18 Connection External Thread Country of Origin DE Currency USD Environmental Conditions IP67 EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Standard None Sub Brand Micro-Change (1/2" - 20 UNF) Temperature Rating -25 to 90 °C Type Field Attachable Connector UNSPSC 39121413 UPC 11 78678830718 UPC 12 78678830718 Voltage Rating 250//300 VAC//VDC Stock Status NONSTOCK Brand Woodhead® Manufacturer Molex
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1200750017 |
| Amperage Rating | 4 A |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 7A3006-31 |
| Conductor Range | 18 |
| Connection | External Thread |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | IP67 |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Standard | None |
| Sub Brand | Micro-Change (1/2" - 20 UNF) |
| Temperature Rating | -25 to 90 °C |
| Type | Field Attachable Connector |
| UNSPSC | 39121413 |
| UPC 11 | 78678830718 |
| UPC 12 | 78678830718 |
| Voltage Rating | 250//300 VAC//VDC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Woodhead® |
| Manufacturer | Molex |