or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Woodhead®
Woodhead® 503000A10M050 NC 3P FP 5M SNAP
Woodhead®
Woodhead® 503000A10M050 NC 3P FP 5M SNAP
SKU37985
MFGR #503000A10M050
Your Cost: $33.21/ft
Nano-Change® (M8) Single-Ended Cordset, 3 Poles, Female (Straight) to Pigtail, 3 Poles, 5.0m Length, PVC Cable, Snap Coupling. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Nano-Change® (M8) Single-Ended Cordset, 3 Poles, Female (Straight) to Pigtail, 3 Poles, 5.0m Length, PVC Cable, Snap Coupling. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Alternate Catalog Number 1200880026 Amperage Rating 3 A ARRA Compliant U Buy American Compliant N Catalog Number 503000A10M050 Color Yellow Conductor Range 24 Country of Origin MX Currency USD Environmental Conditions IP67 EU RoHS Indicator U Finish E152210 Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Jacket Color Yellow Material PVC Size 5.0m (16.40') Sub Brand Nano-Change (M8) Temperature Rating -20 to 105 °C Type Single Ended UNSPSC 39121413 UPC 11 78678832867 UPC 12 78678832867 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Woodhead® Manufacturer Molex Voltage Rating 60//75 VAC//VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1200880026 |
| Amperage Rating | 3 A |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 503000A10M050 |
| Color | Yellow |
| Conductor Range | 24 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | IP67 |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | E152210 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Jacket Color | Yellow |
| Material | PVC |
| Size | 5.0m (16.40') |
| Sub Brand | Nano-Change (M8) |
| Temperature Rating | -20 to 105 °C |
| Type | Single Ended |
| UNSPSC | 39121413 |
| UPC 11 | 78678832867 |
| UPC 12 | 78678832867 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Woodhead® |
| Manufacturer | Molex |
| Voltage Rating | 60//75 VAC//VDC |