or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Woodhead®
Woodhead® 405 DROP-LITE 50FT CORDSET
Woodhead®
Woodhead® 405 DROP-LITE 50FT CORDSET
SKU310693
MFGR #405
Your Cost: $193.86/ea
Pro-Yellow® Nylon 100W Hand Lamp with Molded, 16/3 SJTOW Cord Type, Metal Guard, Overall Cord Length 15.24m (50.0' )
Pro-Yellow® Nylon 100W Hand Lamp with Molded, 16/3 SJTOW Cord Type, Metal Guard, Overall Cord Length 15.24m (50.0' )
Alternate Catalog Number 1301090009 Application For Rigid And IMC Conduits ARRA Compliant U Buy American Compliant N Catalog Number 405 Color Silver Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Plated Gross Weight Per Pack 4.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 1.89 Gross Weight UOM Metric kg Material Steel Mounting Hand Held Sub Brand Pro-Yellow Trade Size 1.5 in Type Conduit Locknut UNSPSC 39112006 UPC 11 78678861603 UPC 12 78678861603 Stock Status NONSTOCK Brand Woodhead® Manufacturer Molex Lamp Type A21 Lumens 1k lm Voltage Rating 120@60Hz VAC Wattage 100 W For Rigid And IMC Conduits Rope stand to organize and rewind rope. Welded steel with washer and spring clip to hold rope reel on stand. 1-1/2" spindle diameter. 10" maximum reel diameter. 6" maximum reel width.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1301090009 |
| Application | For Rigid And IMC Conduits |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 405 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Plated |
| Gross Weight Per Pack | 4.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.89 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Material | Steel |
| Mounting | Hand Held |
| Sub Brand | Pro-Yellow |
| Trade Size | 1.5 in |
| Type | Conduit Locknut |
| UNSPSC | 39112006 |
| UPC 11 | 78678861603 |
| UPC 12 | 78678861603 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Woodhead® |
| Manufacturer | Molex |
| Lamp Type | A21 |
| Lumens | 1k lm |
| Voltage Rating | 120@60Hz VAC |
| Wattage | 100 W |
| For Rigid And IMC Conduits |
| Rope stand to organize and rewind rope. Welded steel with washer and spring clip to hold rope reel on stand. 1-1/2" spindle diameter. 10" maximum reel diameter. 6" maximum reel width. |