or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Woodhead® 27W48 L6-20R WATERTITE CONN
SKU103869
MFGR #27W48
Your Cost: $76.38/ea
Watertite® Connector with Locking Blade, 2 Pole/3 Wire, NEMA L6-20, 250V, Cord Grip Body Size F3
Watertite® Connector with Locking Blade, 2 Pole/3 Wire, NEMA L6-20, 250V, Cord Grip Body Size F3
Alternate Catalog Number 1301470048 ARRA Compliant U Buy American Compliant N Catalog Number 27W48 Country of Origin MX Currency USD Environmental Conditions IP67 EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.9900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Number Of Poles 2 Sub Brand Watertite Type Connector UNSPSC 39121402 UPC 11 78678871312 UPC 12 78678871312 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Woodhead® Manufacturer Molex Amperage Rating 20.0A Voltage Rating 250 V
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1301470048 |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 27W48 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | IP67 |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.9900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Number Of Poles | 2 |
| Sub Brand | Watertite |
| Type | Connector |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78678871312 |
| UPC 12 | 78678871312 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Woodhead® |
| Manufacturer | Molex |
| Amperage Rating | 20.0A |
| Voltage Rating | 250 V |