or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® WMFB2DR2B Floor Box Assembly, 2 Gangs
SKU483805
MFGR #WMFB2DR2B
Your Cost: $131.07/ea
List: Wiremold® Floor Box Assembly, 2 Gangs
Wiremold® Floor Box Assembly, 2 Gangs
ARRA Compliant N Brand Wiremold® Buy American Compliant N Cable Entry Through Floor Cable Entry Size Through Floor Catalog Number WMFB2DR2B Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 4.38 in Height [Metric] 11.1252 cm Knockout Size 1/2 in Length 5.25 in Length [Metric] 13.3350 cm Manufacturer Legrand Material Brass Mounting Type Threaded Number of Gangs 2 Number of Outlets 4 Shape Rectangular Standard ROHS, CULUS, ROHS, CULUS, cULus Listed Nonmetallic Outlet Boxes: File E143222 Guide QCMZ. Meets Article 314.27(C) of NEC. Standards CSA C22.2cULus E143222 Guide QCMZMeets Article 314.27(C) of NECUL 514AUL 514CUL 514D Stock Status NONSTOCK Type Duplex UNSPSC 39121307 UPC 11 78656405394 UPC 12 78656405394 Width 5.25 in Width [Metric] 13.3350 cm Construction Not Assembled Finish Brushed Nickel Gross Volume Per Pack 120.72 Gross Volume per Pack Metric 1978.30 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Series WMFB
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Entry | Through Floor |
| Cable Entry Size | Through Floor |
| Catalog Number | WMFB2DR2B |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 4.38 in |
| Height [Metric] | 11.1252 cm |
| Knockout Size | 1/2 in |
| Length | 5.25 in |
| Length [Metric] | 13.3350 cm |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Gangs | 2 |
| Number of Outlets | 4 |
| Shape | Rectangular |
| Standard | ROHS, CULUS, ROHS, CULUS, cULus Listed Nonmetallic Outlet Boxes: File E143222 Guide QCMZ. Meets Article 314.27(C) of NEC. |
| Standards | CSA C22.2cULus E143222 Guide QCMZMeets Article 314.27(C) of NECUL 514AUL 514CUL 514D |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Duplex |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656405394 |
| UPC 12 | 78656405394 |
| Width | 5.25 in |
| Width [Metric] | 13.3350 cm |
| Construction | Not Assembled |
| Finish | Brushed Nickel |
| Gross Volume Per Pack | 120.72 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1978.30 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Series | WMFB |