or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® RC9AFFTCBK RC9AFFTC Assembled Furniture Feed Poke-Through Device, 3 in Hole
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold® RC9AFFTCBK RC9AFFTC Assembled Furniture Feed Poke-Through Device, 3 in Hole
SKU102268
MFGR #RC9AFFTCBK
Your Cost: $502.44/ea
List: Wiremold® Poke-Through Device, Assembled Furniture Feed Multi-Service, Series: RC9AFFTC, 3 in, 14-7/16 in Depth, Black
Wiremold® Poke-Through Device, Assembled Furniture Feed Multi-Service, Series: RC9AFFTC, 3 in, 14-7/16 in Depth, Black
ARRA Compliant C Brand Wiremold® Buy American Compliant C Cable Entry Conduit Stubs Capacity 24.5 in³ Catalog Number RC9AFFTCBK Color Black Country of Origin MX Cover Material Aluminum Currency USD Depth 14-7/16 in Device Type Furniture Feed EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1330.66 Gross Volume per Pack Metric 21805.46 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 2.35 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Knockout Size 1/2 to 3/4 in Length 8.75 in Length [Metric] 22.2250 cm Manufacturer Legrand Material Steel Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Number of Gangs 2 Series RC Series Standard ROHS, CULUS, NAFTA, cULus Listed Metallic Outlet Boxes: File E2961 Guide QCIT, cULus Listed Nonmetallic Outlet Boxes & Fittings Classified for Fire Resistance: File R8209 Guide CEYY Meets Article 300.21 300.22[C] &314 of NEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E2961 Guide QCITcULus R8209 Guide CEYYMeets Article 300.21/300.22/314 of NEC Stock Status NONSTOCK Type Multi-Service UNSPSC 39121328 UPC 11 78656402170 UPC 12 78656402170 Width 8.75 in Width [Metric] 22.2250 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Conduit Stubs |
| Capacity | 24.5 in³ |
| Catalog Number | RC9AFFTCBK |
| Color | Black |
| Country of Origin | MX |
| Cover Material | Aluminum |
| Currency | USD |
| Depth | 14-7/16 in |
| Device Type | Furniture Feed |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1330.66 |
| Gross Volume per Pack Metric | 21805.46 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.35 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Knockout Size | 1/2 to 3/4 in |
| Length | 8.75 in |
| Length [Metric] | 22.2250 cm |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Steel |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Number of Gangs | 2 |
| Series | RC Series |
| Standard | ROHS, CULUS, NAFTA, cULus Listed Metallic Outlet Boxes: File E2961 Guide QCIT, cULus Listed Nonmetallic Outlet Boxes & Fittings Classified for Fire Resistance: File R8209 Guide CEYY Meets Article 300.21 300.22[C] &314 of NEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E2961 Guide QCITcULus R8209 Guide CEYYMeets Article 300.21/300.22/314 of NEC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Multi-Service |
| UNSPSC | 39121328 |
| UPC 11 | 78656402170 |
| UPC 12 | 78656402170 |
| Width | 8.75 in |
| Width [Metric] | 22.2250 cm |