or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® Plugmold® V20USB512 20USB Raceway Base and Cover Multi-Outlet System, 5 ft L Cord
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold® Plugmold® V20USB512 20USB Raceway Base and Cover Multi-Outlet System, 5 ft L Cord
SKU991117
MFGR #V20USB512
Your Cost: $257.99/ea
List: Wiremold® Plugmold® Multi-Outlet System, Raceway Base and Cover, Series: 20USB, 5 ft Cord, Steel Housing, Ivory
Wiremold® Plugmold® Multi-Outlet System, Raceway Base and Cover, Series: 20USB, 5 ft Cord, Steel Housing, Ivory
ARRA Compliant Y Back Type Screw-On Buy American Compliant Y Catalog Number V20USB512 Color Ivory Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Dry interior locations EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 309.07 Gross Volume per Pack Metric 5064.66 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.68 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409510 Height [Metric] 77.1525 cm Length [Metric] 6.9850 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Type Threaded Number of Channels 1 Number of Outlets 5 Outlet Type Dual USB Series 20USB Standard CULUS, NAFTA, ROHS, cULus Listed Multioutlet Assembly: File E15191 Guide PVGT Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E15191 Guide PVGT Type Plugmold UNSPSC 39121031 UPC 11 78677618439 UPC 12 78677618439 Voltage Rating 125 VAC Width [Metric] 9.3980 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Height 30.38 in Length 2.75 in Material Steel Width 3.70 in Provides USB charging for up to 10 mobile devices 12 in spacing Please note the charging load on one module will not affect the charging performance of the other USB modules in the product Each USB module provides 2 ports with 2.4 A of shared charging 0.040 in steel housing Dual-port charging modules share 2.4 A of charging capacity and can charge multiple phones, tablets or other mobile devices at the same time Low profile design installs in tight locations while offering multiple USB charging connections Provides USB charging for up to 10 mobile devices
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Back Type | Screw-On |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | V20USB512 |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Dry interior locations |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 309.07 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5064.66 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409510 |
| Height [Metric] | 77.1525 cm |
| Length [Metric] | 6.9850 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outlets | 5 |
| Outlet Type | Dual USB |
| Series | 20USB |
| Standard | CULUS, NAFTA, ROHS, cULus Listed Multioutlet Assembly: File E15191 Guide PVGT |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E15191 Guide PVGT |
| Type | Plugmold |
| UNSPSC | 39121031 |
| UPC 11 | 78677618439 |
| UPC 12 | 78677618439 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Width [Metric] | 9.3980 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Height | 30.38 in |
| Length | 2.75 in |
| Material | Steel |
| Width | 3.70 in |
| Provides USB charging for up to 10 mobile devices |
| 12 in spacing |
| Please note the charging load on one module will not affect the charging performance of the other USB modules in the product |
| Each USB module provides 2 ports with 2.4 A of shared charging |
| 0.040 in steel housing |
| Dual-port charging modules share 2.4 A of charging capacity and can charge multiple phones, tablets or other mobile devices at the same time |
| Low profile design installs in tight locations while offering multiple USB charging connections |
| Provides USB charging for up to 10 mobile devices |