or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® PSRC9TCBK PSRC9 Quad Power Fitting
SKU242861
MFGR #PSRC9TCBK
Your Cost: $200.18/ea
List: Wiremold® Quad Power Fitting, Series: PSRC9, Black
Wiremold® Quad Power Fitting, Series: PSRC9, Black
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PSRC9TCBK Color Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.91 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length [Metric] 20.3200 cm Standard ROHS, NAFTA, CULUS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Articles 390 of NEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantUL ListedcULus E11912Meets NEC Article 390 UNSPSC 39121307 UPC 11 78656400922 UPC 12 78656400922 Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Cover Type Flush Profile Diameter 7 in Length 8.00 in Width 8.00 in Gross Volume Per Pack 160.00 Gross Volume per Pack Metric 2621.92 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Type Threaded Number of Outlets 4 Series PSRC9 Type Assembled
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PSRC9TCBK |
| Color | Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Standard | ROHS, NAFTA, CULUS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Articles 390 of NEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantUL ListedcULus E11912Meets NEC Article 390 |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656400922 |
| UPC 12 | 78656400922 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Cover Type | Flush Profile |
| Diameter | 7 in |
| Length | 8.00 in |
| Width | 8.00 in |
| Gross Volume Per Pack | 160.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2621.92 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Outlets | 4 |
| Series | PSRC9 |
| Type | Assembled |