or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® P6 Multi-Outlet Power Strip, 120 VAC, 15 A, 6 Outlets, 6 ft L Cord, Surface Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold® P6 Multi-Outlet Power Strip, 120 VAC, 15 A, 6 Outlets, 6 ft L Cord, Surface Mount
SKU37563
MFGR #P6
Your Cost: $23.91/ea
List: Wiremold® Plug-In Outlet Center Units bring power safely and conveniently to wherever you need it. These units are ideal for use in a wide variety of settings, including relay racks and cabinets, laboratories, workshops, classrooms and offices. Plug-In Outlet Center Units include rack mount, Cabinet-MATE, compact, 90 degree, deluxe control, industrial, and international units. Most units are available in both 15 and 20 Amp configurations. Wiremold also offers extensive custom capabilities for Plug-In Outlet Center Units.
Wiremold® Plug-In Outlet Center Units bring power safely and conveniently to wherever you need it. These units are ideal for use in a wide variety of settings, including relay racks and cabinets, laboratories, workshops, classrooms and offices. Plug-In Outlet Center Units include rack mount, Cabinet-MATE, compact, 90 degree, deluxe control, industrial, and international units. Most units are available in both 15 and 20 Amp configurations. Wiremold also offers extensive custom capabilities for Plug-In Outlet Center Units.
Amperage Rating 15 A ARRA Compliant N Brand Wiremold® Buy American Compliant N Catalog Number P6 Color Ivory Country of Origin CN Currency USD Dimensions 12 in L EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 185.45 Gross Volume per Pack Metric 3039.02 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Housing Material Aluminum Length 1.38 in Length [Metric] 3.4925 cm Manufacturer Legrand Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Keyhole Number of Outlets 6 Plug Type NEMA 5-15P Receptacle Type NEMA 5-15R/Single Standard ROHS, CSA, UL, UL Listed: File E66421, Guide XBYS Standards RoHS CompliantcULus File No. E66421 Guide XBYS/XUHT/VZCACSA Certified Stock Status NONSTOCK Type PIOC UNSPSC 39121031 UPC 11 78677604347 UPC 12 78677604347 Voltage Rating 120 VAC Width 6.50 in Width [Metric] 16.5100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | P6 |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 12 in L |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 185.45 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3039.02 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Housing Material | Aluminum |
| Length | 1.38 in |
| Length [Metric] | 3.4925 cm |
| Manufacturer | Legrand |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting | Keyhole |
| Number of Outlets | 6 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R/Single |
| Standard | ROHS, CSA, UL, UL Listed: File E66421, Guide XBYS |
| Standards | RoHS CompliantcULus File No. E66421 Guide XBYS/XUHT/VZCACSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | PIOC |
| UNSPSC | 39121031 |
| UPC 11 | 78677604347 |
| UPC 12 | 78677604347 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Width | 6.50 in |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |