or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® LTF48-ACT Communication Faceplate, Non-Metallic
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold® LTF48-ACT Communication Faceplate, Non-Metallic
SKU273579
MFGR #LTF48-ACT
Your Cost: $20.78/ea
List: Wiremold® Communication Faceplate, For Use With: Multiplex Series Service Fittings, Non-Metallic
Wiremold® Communication Faceplate, For Use With: Multiplex Series Service Fittings, Non-Metallic
ARRA Compliant Y Brand Wiremold® Buy American Compliant Y Catalog Number LTF48-ACT Construction Not Assembled Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Brushed Aluminum Gross Volume Per Pack 9.80 Gross Volume per Pack Metric 160.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Manufacturer Legrand Material Aluminum Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Type Threaded Standard ROHS, NAFTA, CULUS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Articles 390 of NEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E11912NEC 390 Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Multiplex Series Service Fitting Type Unassembled UNSPSC 39121307 UPC 11 78656452409 UPC 12 78656452409 Width 7.12 in Width [Metric] 18.0975 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | LTF48-ACT |
| Construction | Not Assembled |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Brushed Aluminum |
| Gross Volume Per Pack | 9.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 160.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Aluminum |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting Type | Threaded |
| Standard | ROHS, NAFTA, CULUS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Articles 390 of NEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E11912NEC 390 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Multiplex Series Service Fitting |
| Type | Unassembled |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656452409 |
| UPC 12 | 78656452409 |
| Width | 7.12 in |
| Width [Metric] | 18.0975 cm |