or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® IWE-S 500/700 Spray Paint, 12 oz, Ivory
SKU37862
MFGR #IWE-S
Your Cost: $36.76/ea
List: Wiremold® Spray Paint, Series: 500/700, 12 oz, Spray Can, Ivory, Enamel Painted
Wiremold® Spray Paint, Series: 500/700, 12 oz, Spray Can, Ivory, Enamel Painted
Catalog Number IWE-S Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.9300 lb Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E4376 Guide No. RJBT File No. E4751 Guide No. RJPRNEC Article No. 386CEC Section No. 12-1600ECCN: EAR99 Type Cord and Cable Management UNSPSC 39131709 UPC 11 78677609765 UPC 12 78677609765 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Color Ivory Application Commercial, Office, Residential ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Volume Per Pack 0.00 Gross Volume per Pack Metric 0.02 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 0.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3210000000 Height 0.10 in Jacket Color Ivory, Gray Length 0.10 in Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Standard cULus Listed Raceway: File E4376 Guide RJBT. Fittings: File E4751 Guide RJPR. Meets Article 386 of NEC. Meets Section 12-1600 of CEC. Sub Brand 500 & 700 Series Raceway Voltage Rating 600 V Width 0.10 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | IWE-S |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.9300 lb |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E4376 Guide No. RJBT File No. E4751 Guide No. RJPRNEC Article No. 386CEC Section No. 12-1600ECCN: EAR99 |
| Type | Cord and Cable Management |
| UNSPSC | 39131709 |
| UPC 11 | 78677609765 |
| UPC 12 | 78677609765 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Color | Ivory |
| Application | Commercial, Office, Residential |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Volume Per Pack | 0.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3210000000 |
| Height | 0.10 in |
| Jacket Color | Ivory, Gray |
| Length | 0.10 in |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Standard | cULus Listed Raceway: File E4376 Guide RJBT. Fittings: File E4751 Guide RJPR. Meets Article 386 of NEC. Meets Section 12-1600 of CEC. |
| Sub Brand | 500 & 700 Series Raceway |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 0.10 in |