Custom_Product_Images_Illustration
SKU373975
MFGR #GR1600-10
Application
Commercial, Office, Residential
ARRA Compliant
Y
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
GR1600-10
Color
Gray
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
0.25
Gross Volume per Pack Metric
4.10
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.6700 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.14
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height [Metric]
1.2700 cm
Jacket Color
Gray
Length [Metric]
2.5400 cm
Material Composition
http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf
Material Composition Declaration
Outside Diameter
30/32"x3 11/32
Standard
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
Sub Brand
1200/1400/1600 series raceway
Type
Cord & Cable Management
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
600 V
Width [Metric]
Wire Size
3/4
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Wiremold®
Manufacturer
Legrand
Height
0.50 in
Length
1.00 in
Material
Plastic
Width
0.50 in