or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® EFB610-CTR Evolution™ Non-Metallic Trim Ring
SKU818051
MFGR #EFB610-CTR
Your Cost: $115.86/ea
List: Wiremold® Trim Ring, Non-Metallic, Series: Evolution™
Wiremold® Trim Ring, Non-Metallic, Series: Evolution™
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number EFB610-CTR Color Black Construction UNASSEMBLED Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 708.75 Gross Volume per Pack Metric 11614.29 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 6.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.72 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 17.50 in Height [Metric] 44.4500 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Type Threaded Standard ROHS, CULUS, cULus Listed Metallic Outlet Boxes: File E2961 Guide QCIT Meets Article 314.27(C) of NEC. Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, cULus E2961 Guide QCIT, Meets Article 314.27(C) of NEC Type Floor Box UNSPSC 39121307 UPC 11 78677617651 UPC 12 78677617651 Width 13.50 in Width [Metric] 34.2900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Material Non-Metallic Nonmetallic construction. Easy to assemble. Easy to grind Easy-to assemble and easy-to grind
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | EFB610-CTR |
| Color | Black |
| Construction | UNASSEMBLED |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 708.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 11614.29 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 6.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 17.50 in |
| Height [Metric] | 44.4500 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting Type | Threaded |
| Standard | ROHS, CULUS, cULus Listed Metallic Outlet Boxes: File E2961 Guide QCIT Meets Article 314.27(C) of NEC. |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, cULus E2961 Guide QCIT, Meets Article 314.27(C) of NEC |
| Type | Floor Box |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78677617651 |
| UPC 12 | 78677617651 |
| Width | 13.50 in |
| Width [Metric] | 34.2900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Non-Metallic |
| Nonmetallic construction. Easy to assemble. Easy to grind |
| Easy-to assemble and easy-to grind |