or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® CRFBBTCBK CRFB Solid Cover Assembly, 9-3/16 in Dia, Die Cast Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold® CRFBBTCBK CRFB Solid Cover Assembly, 9-3/16 in Dia, Die Cast Aluminum
SKU602981
MFGR #CRFBBTCBK
Your Cost: $166.03/ea
List: Wiremold® Solid Cover Assembly, Series: CRFB, 9-3/16 in Dia, Surface Mount, Die Cast Aluminum, Painted Black
Wiremold® Solid Cover Assembly, Series: CRFB, 9-3/16 in Dia, Surface Mount, Die Cast Aluminum, Painted Black
Application Commercial, Office ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CRFBBTCBK Color Black/Brass/Bronze/Gray/Silver Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length [Metric] 23.4950 cm Standard UL Listed Classified Raised Floor Box: File E2961, Guide QCIT. UL Listed Classified Raised Floor Box (prewired): File E51105, Guide QQVX. Meets Article 314 of NEC. Meets Article 12-2500 of CEC. UNSPSC 39121307 UPC 11 78656407687 UPC 12 78656407687 Width [Metric] 23.4950 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Length 9.25 in Material Die-Cast Aluminum Width 9.25 in Cable Entry Through Floor Construction Assembled Gross Volume Per Pack 106.95 Gross Volume per Pack Metric 1752.64 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Screw On Sub Brand CRFB Series Floor Boxes Type Floor Box
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial, Office |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CRFBBTCBK |
| Color | Black/Brass/Bronze/Gray/Silver |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length [Metric] | 23.4950 cm |
| Standard | UL Listed Classified Raised Floor Box: File E2961, Guide QCIT. UL Listed Classified Raised Floor Box (prewired): File E51105, Guide QQVX. Meets Article 314 of NEC. Meets Article 12-2500 of CEC. |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656407687 |
| UPC 12 | 78656407687 |
| Width [Metric] | 23.4950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Length | 9.25 in |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Width | 9.25 in |
| Cable Entry | Through Floor |
| Construction | Assembled |
| Gross Volume Per Pack | 106.95 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1752.64 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting | Screw On |
| Sub Brand | CRFB Series Floor Boxes |
| Type | Floor Box |