or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® CRFB-6COM-4 CRFB Center Communication Device Plate
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold® CRFB-6COM-4 CRFB Center Communication Device Plate
SKU593974
MFGR #CRFB-6COM-4
Your Cost: $26.11/ea
List: Wiremold® Communication Device Plate, Center, Series: CRFB, Round, Threaded Mount, For Use With: CRFB Series Multi-Service Round Recessed Floor Boxes
Wiremold® Communication Device Plate, Center, Series: CRFB, Round, Threaded Mount, For Use With: CRFB Series Multi-Service Round Recessed Floor Boxes
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number CRFB-6COM-4 Color Black/Brass/Bronze/Gray/Nickel Construction ASSEMBLED Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 15.97 Gross Volume per Pack Metric 261.68 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.82 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length [Metric] 17.7800 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Type Threaded Series CRFB Shape Round Standard ROHS, CULUS, UL Listed Classified Raised Floor Box: File E2961 Guide QCIT, UL Listed Classified Raised Floor Box (prewired): File E51105 Guide QQVX Meets Article 314 of NEC. Meets Article 12-2500 of CEC. Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2961 Guide QCITFile No. E51105CEC 12-2500NEC 314 Suitable For Use With CRFB Series Multi-Service Round Recessed Floor Box Type Assembled Center UNSPSC 39121307 UPC 11 78656407692 UPC 12 78656407692 Width [Metric] 23.1775 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Length 7.00 in Width 9.12 in Audio/video ready. CRFB Series Floor Boxes have been designed to accept a wide range of audio/video devices from most manufacturers.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | CRFB-6COM-4 |
| Color | Black/Brass/Bronze/Gray/Nickel |
| Construction | ASSEMBLED |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 15.97 |
| Gross Volume per Pack Metric | 261.68 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting Type | Threaded |
| Series | CRFB |
| Shape | Round |
| Standard | ROHS, CULUS, UL Listed Classified Raised Floor Box: File E2961 Guide QCIT, UL Listed Classified Raised Floor Box (prewired): File E51105 Guide QQVX Meets Article 314 of NEC. Meets Article 12-2500 of CEC. |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2961 Guide QCITFile No. E51105CEC 12-2500NEC 314 |
| Suitable For Use With | CRFB Series Multi-Service Round Recessed Floor Box |
| Type | Assembled Center |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656407692 |
| UPC 12 | 78656407692 |
| Width [Metric] | 23.1775 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Length | 7.00 in |
| Width | 9.12 in |
| Audio/video ready. CRFB Series Floor Boxes have been designed to accept a wide range of audio/video devices from most manufacturers. |