or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® BK2011 2000 Flat Elbow Fitting, 90 deg Bend Angle, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold® BK2011 2000 Flat Elbow Fitting, 90 deg Bend Angle, Steel
SKU478087
MFGR #BK2011
$/ea
Wiremold® Elbow Fitting, Flat, Series: 2000, 90 deg Bend, For Use With: 2000 Small Raceway, Steel, Black
Wiremold® Elbow Fitting, Flat, Series: 2000, 90 deg Bend, For Use With: 2000 Small Raceway, Steel, Black
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number BK2011 Color Black Country of Origin US Currency USD Dimensions 2-1/2 in L Environmental Conditions Dry interior locations EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 7.88 Gross Volume per Pack Metric 129.05 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length 4.50 in Length [Metric] 11.4300 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Type Threaded Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Suitable For Use With Plugmold® 2000 Series Multi-Outlet Power Raceway Type Flat UNSPSC 39121031 UPC 11 78677607443 UPC 12 78677607443 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Bend Angle 90 ° Material Steel Steel Raceway, Compact low profile design, Full range of fittings, one and two - gang device boxes.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | BK2011 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2-1/2 in L |
| Environmental Conditions | Dry interior locations |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 7.88 |
| Gross Volume per Pack Metric | 129.05 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length | 4.50 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting Type | Threaded |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Suitable For Use With | Plugmold® 2000 Series Multi-Outlet Power Raceway |
| Type | Flat |
| UNSPSC | 39121031 |
| UPC 11 | 78677607443 |
| UPC 12 | 78677607443 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Bend Angle | 90 ° |
| Material | Steel |
| Steel Raceway, Compact low profile design, Full range of fittings, one and two - gang device boxes. |