or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® BE1200-50 NM FLEX PANCAKE 50FT.
SKU952430
MFGR #BE1200-50
Your Cost: $2.29/ea
List: 50' Nonmetallic Pancake Overfloor Raceway. Accepts up to 5/16" cable diameter.
50' Nonmetallic Pancake Overfloor Raceway. Accepts up to 5/16" cable diameter.
Application Commercial, Office, Residential ARRA Compliant Y Brand Wiremold® Buy American Compliant Y Catalog Number BE1200-50 Color Beige Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.25 Gross Volume per Pack Metric 4.10 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909990 Height 0.50 in Height [Metric] 1.2700 cm Jacket Color Beige Length 1.00 in Length [Metric] 2.5400 cm Manufacturer Legrand Material Plastic Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Standard 1200,1400,and 1600 Series Raceway is not UL Listed and is designed for use in protecting wiring and cabling. Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand 1200/1400/1600 series raceway Type Cord & Cable Management UNSPSC 39131709 UPC 11 78677606018 UPC 12 78677606018 Voltage Rating 600 V Width 0.50 in Width [Metric] 1.2700 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial, Office, Residential |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | BE1200-50 |
| Color | Beige |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4.10 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909990 |
| Height | 0.50 in |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Jacket Color | Beige |
| Length | 1.00 in |
| Length [Metric] | 2.5400 cm |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Plastic |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Standard | 1200,1400,and 1600 Series Raceway is not UL Listed and is designed for use in protecting wiring and cabling. |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | 1200/1400/1600 series raceway |
| Type | Cord & Cable Management |
| UNSPSC | 39131709 |
| UPC 11 | 78677606018 |
| UPC 12 | 78677606018 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 0.50 in |
| Width [Metric] | 1.2700 cm |