or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® ALA-ABRT ALA4800 Cover Plate, Aluminum
SKU675458
MFGR #ALA-ABRT
$/ea
Wiremold® Cover Plate, Series: ALA4800, Aluminum
Wiremold® Cover Plate, Series: ALA4800, Aluminum
Application Commercial, Office ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ALA-ABRT Connection N/A Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 19.50 Gross Volume per Pack Metric 319.55 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Jacket Color Satin Anodized Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Outside Diameter 3 in Standard cULus Listed Raceway: File E4376 Guide RJBT. Fittings: File E41751 Guide RJPR. Raceway & Fittings: Meets Article 386 of NEC. Multioutlet Assemblies: Meets Article 380 of NEC. Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E4376E41751Meets Article 386 of NEC Section No. 12-600 of CEC Sub Brand ALA4800 Type Cord and Cable Management UNSPSC 39131709 UPC 11 78677601726 UPC 12 78677601726 Voltage Rating 600 V Width 13.00 in Width [Metric] 33.0200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Color Silver Material Aluminum Commercial, Office Durable, architectural clear anodized finish. Wipesclean and resists corrosion. Custom colors availableupon request.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial, Office |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ALA-ABRT |
| Connection | N/A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 19.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 319.55 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Jacket Color | Satin Anodized |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Outside Diameter | 3 in |
| Standard | cULus Listed Raceway: File E4376 Guide RJBT. Fittings: File E41751 Guide RJPR. Raceway & Fittings: Meets Article 386 of NEC. Multioutlet Assemblies: Meets Article 380 of NEC. |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E4376E41751Meets Article 386 of NEC Section No. 12-600 of CEC |
| Sub Brand | ALA4800 |
| Type | Cord and Cable Management |
| UNSPSC | 39131709 |
| UPC 11 | 78677601726 |
| UPC 12 | 78677601726 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 13.00 in |
| Width [Metric] | 33.0200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Commercial, Office |
| Durable, architectural clear anodized finish. Wipesclean and resists corrosion. Custom colors availableupon request. |