or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® 6PPS 6IN PRE-POUR CORE SLEEVE
SKU736923
MFGR #6PPS
$/ea
Nonmetallic sleeve attaches to structural decking and maintains 6" - 6 1/8" diameter cast in hole. Unit includes three (3) attachment legs, two (2) end caps and three (3) thumb screws.
Nonmetallic sleeve attaches to structural decking and maintains 6" - 6 1/8" diameter cast in hole. Unit includes three (3) attachment legs, two (2) end caps and three (3) thumb screws.
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 6PPS Color White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 788.56 Gross Volume per Pack Metric 12922.17 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.93 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 7.75 in Height [Metric] 19.6850 cm Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Standard ROHS, NAFTA Type Accessory UNSPSC 39121328 UPC 11 78677616671 UPC 12 78677616671 Width 9.25 in Width [Metric] 23.4950 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Material Plastic Auto-close egress doors. Egress doors lock in position when slid open and automatically close around cables, reducing the egress opening to the smallest size possible. Improved hinge design. Provides greater durability while creating a more fluid, intuitive, opening and closing motion. Designed for a 6" [152mm] core hole and provides up to two and one-half (2 1/2) gangs of power, communication, or A/V capability.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 6PPS |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 788.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 12922.17 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.93 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 7.75 in |
| Height [Metric] | 19.6850 cm |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Standard | ROHS, NAFTA |
| Type | Accessory |
| UNSPSC | 39121328 |
| UPC 11 | 78677616671 |
| UPC 12 | 78677616671 |
| Width | 9.25 in |
| Width [Metric] | 23.4950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Plastic |
| Auto-close egress doors. Egress doors lock in position when slid open and automatically close around cables, reducing the egress opening to the smallest size possible. Improved hinge design. Provides greater durability while creating a more fluid, intuitive, opening and closing motion. Designed for a 6" [152mm] core hole and provides up to two and one-half (2 1/2) gangs of power, communication, or A/V capability. |