or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® 5511FO 5500 Flat Raceway Elbow, 90 deg Bend Angle, 2 in Bend Radius, 1-11/16 x 6-11/16 in, PVC
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold® 5511FO 5500 Flat Raceway Elbow, 90 deg Bend Angle, 2 in Bend Radius, 1-11/16 x 6-11/16 in, PVC
SKU186061
MFGR #5511FO
Your Cost: $36.42/ea
List: Wiremold products work together seamlessly to save installation time, while providing enhanced flexibility and productivity in environments ranging from residential dwellings and educational institutions to meeting rooms and healthcare facilities.
Wiremold products work together seamlessly to save installation time, while providing enhanced flexibility and productivity in environments ranging from residential dwellings and educational institutions to meeting rooms and healthcare facilities.
Application Commercial, Office, Residential ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 5511FO Color Ivory Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 349.78 Gross Volume per Pack Metric 5731.86 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909990 Height 3.25 in Height [Metric] 8.2550 cm Jacket Color Ivory Length 10.50 in Length [Metric] 26.6700 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Outside Diameter 1 11/16"x6 11/16" Standard cULus Listed Raceway: File E90378 Guide RJTX. Complies with flammability requirements of UL-5A. Fittings: File E90377 Guide RJYT. Meets Article 388 of NEC. UL Listed for up to 600V. Meets Section 12-1600 of CEC. Standards cULus File E90378 Guide RJTX, UL-5A, Fittings File E90377 Guide RJYT, Article 388 of NEC, UL Listed for up to 600V, Section 12-1600 of CEC, RoHS Compliant Sub Brand 5506 Series Type Cord & Cable Management UNSPSC 39131709 UPC 11 78677654098 UPC 12 78677654098 Voltage Rating 600 V Width 10.25 in Width [Metric] 26.0350 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Material Plastic Commercial, Office, Residential Three channel raceway with breakaway dividers. Devices can be mounted in-line, offset or combined. Full series of face plates are available for power,data, voice, and video applications. Compatible with A/V devices by using 5507 SeriesFaceplates. Available prewired. 600 V voltage rating Three channel raceway with breakaway dividers Devices can be mounted in-line, offset or combined Full series of face plates are available for power, data, voice, and video applications Compatible with a/V devices by using 5507 series faceplates 90 degree flat corner, with integral dividers, that provides a 2 in (51mm) cable bend radius for UTP and fiber optic installations Ideal for lay-in or pull through installations
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial, Office, Residential |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 5511FO |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 349.78 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5731.86 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909990 |
| Height | 3.25 in |
| Height [Metric] | 8.2550 cm |
| Jacket Color | Ivory |
| Length | 10.50 in |
| Length [Metric] | 26.6700 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Outside Diameter | 1 11/16"x6 11/16" |
| Standard | cULus Listed Raceway: File E90378 Guide RJTX. Complies with flammability requirements of UL-5A. Fittings: File E90377 Guide RJYT. Meets Article 388 of NEC. UL Listed for up to 600V. Meets Section 12-1600 of CEC. |
| Standards | cULus File E90378 Guide RJTX, UL-5A, Fittings File E90377 Guide RJYT, Article 388 of NEC, UL Listed for up to 600V, Section 12-1600 of CEC, RoHS Compliant |
| Sub Brand | 5506 Series |
| Type | Cord & Cable Management |
| UNSPSC | 39131709 |
| UPC 11 | 78677654098 |
| UPC 12 | 78677654098 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 10.25 in |
| Width [Metric] | 26.0350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Plastic |
| Commercial, Office, Residential |
| Three channel raceway with breakaway dividers. Devices can be mounted in-line, offset or combined. Full series of face plates are available for power,data, voice, and video applications. Compatible with A/V devices by using 5507 SeriesFaceplates. Available prewired. |
| 600 V voltage rating |
| Three channel raceway with breakaway dividers |
| Devices can be mounted in-line, offset or combined |
| Full series of face plates are available for power, data, voice, and video applications |
| Compatible with a/V devices by using 5507 series faceplates |
| 90 degree flat corner, with integral dividers, that provides a 2 in (51mm) cable bend radius for UTP and fiber optic installations |
| Ideal for lay-in or pull through installations |