or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® 2406-FW COVER CLIP-FOG WHITE
SKU533831
MFGR #2406-FW
Your Cost: $2.06/ea
List: Wiremold products work together seamlessly to save installation time, while providing enhanced flexibility and productivity in environments ranging from residential dwellings and educational institutions to meeting rooms and healthcare facilities.
Wiremold products work together seamlessly to save installation time, while providing enhanced flexibility and productivity in environments ranging from residential dwellings and educational institutions to meeting rooms and healthcare facilities.
Application Commercial, Office, Residential ARRA Compliant Y Brand Wiremold® Buy American Compliant Y Catalog Number 2406-FW Color Fog White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.53 Gross Volume per Pack Metric 41.53 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.88 in Height [Metric] 2.2352 cm Jacket Color Ivory, Fog White Length 1.50 in Length [Metric] 3.8100 cm Manufacturer Legrand Material Steel Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Standard cULus Listed Raceway: FileE4376 Guide RJBT. Fittings: File E41751 Guide RJPR. Base & Blank Cover: Meets Article 386 of NEC. Meets Section 12-600 of CEC. Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E41751 Guide RJPR Stock Status NONSTOCK Sub Brand Wiremold Type 2400 Series & 2400D Series Raceway UNSPSC 39131709 UPC 11 78677613222 UPC 12 78677613222 Voltage Rating 600 V Width 1.92 in
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial, Office, Residential |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 2406-FW |
| Color | Fog White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.53 |
| Gross Volume per Pack Metric | 41.53 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.88 in |
| Height [Metric] | 2.2352 cm |
| Jacket Color | Ivory, Fog White |
| Length | 1.50 in |
| Length [Metric] | 3.8100 cm |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Steel |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Standard | cULus Listed Raceway: FileE4376 Guide RJBT. Fittings: File E41751 Guide RJPR. Base & Blank Cover: Meets Article 386 of NEC. Meets Section 12-600 of CEC. |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E41751 Guide RJPR |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Wiremold |
| Type | 2400 Series & 2400D Series Raceway |
| UNSPSC | 39131709 |
| UPC 11 | 78677613222 |
| UPC 12 | 78677613222 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 1.92 in |