or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold®
Wiremold® 1230AL Screw Plug, Aluminum
Wiremold®
Wiremold® 1230AL Screw Plug, Aluminum
SKUPDW~192752
MFGR #1230AL
Your Cost: $78.97/ea
Wiremold® Screw Plug, Aluminium, 2-1/4 in Dia
Wiremold® Screw Plug, Aluminium, 2-1/4 in Dia
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable Entry Through Floor Catalog Number 1230AL Construction Not Assembled Country of Origin US Currency USD Dimensions 2-1/4 in Dia EU RoHS Indicator Y Finish Brushed Aluminum Gross Volume Per Pack 9.80 Gross Volume per Pack Metric 160.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0620 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Series 1200 Standard ROHS, NAFTA, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E11912 Guide RKQX Meets NEC Article 390 UNSPSC 39121307 UPC 11 78656422221 UPC 12 786564222217 Width 7.12 in Width [Metric] 18.0975 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Color Brass Material Aluminum Suitable For Use With In-Floor System Brushed finish. Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service. Removable bell cap. The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired Plug to abandon service fitting Screws into housing Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service Removable bell cap The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired Screw on mounting, through floor cable entry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Entry | Through Floor |
| Catalog Number | 1230AL |
| Construction | Not Assembled |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2-1/4 in Dia |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Brushed Aluminum |
| Gross Volume Per Pack | 9.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 160.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0620 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Series | 1200 |
| Standard | ROHS, NAFTA, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E11912 Guide RKQX Meets NEC Article 390 |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656422221 |
| UPC 12 | 786564222217 |
| Width | 7.12 in |
| Width [Metric] | 18.0975 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Color | Brass |
| Material | Aluminum |
| Suitable For Use With | In-Floor System |
| Brushed finish. Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service. Removable bell cap. The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired |
| Plug to abandon service fitting |
| Screws into housing |
| Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service |
| Removable bell cap |
| The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired |
| Screw on mounting, through floor cable entry |