or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold®
Wiremold® 1204AL Pedestal Communication Service Fitting, Aluminum
Wiremold®
Wiremold® 1204AL Pedestal Communication Service Fitting, Aluminum
SKU1336710
MFGR #1204AL
$/ea
Wiremold® 1200 Series™ Service Fittings are bell cap style pedestal fittings used in single service power and communication applications. The split bell cap design protects the electrical or communication cabling exiting the fitting from damage. Multiple fittings are required for two or more services, 1200 Series Service Fittings are designed to bethreaded directly into a 2" IPS [51mm] preset or after set insert to activate Walkerduct ® Underfloor Duct. It can also be applied as an after set on Walkercell ® Cellular Raceway. 1200 Service Fittings are suitable for new and renovation construction and is available in aluminum and brass finishes. All power fittings are UL listed to U.S. safety standards.
Wiremold® 1200 Series™ Service Fittings are bell cap style pedestal fittings used in single service power and communication applications. The split bell cap design protects the electrical or communication cabling exiting the fitting from damage. Multiple fittings are required for two or more services, 1200 Series Service Fittings are designed to bethreaded directly into a 2" IPS [51mm] preset or after set insert to activate Walkerduct ® Underfloor Duct. It can also be applied as an after set on Walkercell ® Cellular Raceway. 1200 Service Fittings are suitable for new and renovation construction and is available in aluminum and brass finishes. All power fittings are UL listed to U.S. safety standards.
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable Entry Through Floor Catalog Number 1204AL Construction Not Assembled Country of Origin US Currency USD Dimensions 3-1/2 in W EU RoHS Indicator Y Finish Brushed Aluminum Gross Volume Per Pack 9.80 Gross Volume per Pack Metric 160.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7220 lb Gross Weight per Pack Metric 0.33 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Series 1200 Standard NAFTA, ROHS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E11912 Guide RKQX Meets NEC Article 390 Type Pedestal UNSPSC 39121307 UPC 11 78656422226 UPC 12 786564222262 Width 7.12 in Width [Metric] 18.0975 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Color Brass Material Aluminum Suitable For Use With In-Floor System Brushed finish. Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service. Removable bell cap. The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired The cap splits into two pieces to surround a power cord and plug or communication cable It helps to keep wiring connections from being disconnected while in service The grommet provides a protected exit for wiring Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired No device plates are included Removable bell cap Screw on mounting, through floor cable entry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Entry | Through Floor |
| Catalog Number | 1204AL |
| Construction | Not Assembled |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3-1/2 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Brushed Aluminum |
| Gross Volume Per Pack | 9.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 160.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7220 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Series | 1200 |
| Standard | NAFTA, ROHS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E11912 Guide RKQX Meets NEC Article 390 |
| Type | Pedestal |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656422226 |
| UPC 12 | 786564222262 |
| Width | 7.12 in |
| Width [Metric] | 18.0975 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Color | Brass |
| Material | Aluminum |
| Suitable For Use With | In-Floor System |
| Brushed finish. Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service. Removable bell cap. The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired |
| The cap splits into two pieces to surround a power cord and plug or communication cable |
| It helps to keep wiring connections from being disconnected while in service |
| The grommet provides a protected exit for wiring |
| Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service |
| The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired |
| No device plates are included |
| Removable bell cap |
| Screw on mounting, through floor cable entry |