or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold®
Wiremold® 1124L-2 LOCKING NIPPLE- 2IN IPS
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold®
Wiremold® 1124L-2 LOCKING NIPPLE- 2IN IPS
SKUPDW~192738
MFGR #1124L-2
$/ea
2" IPS locking nipple for 525 and Multiplex Series fittings. 1 1/2" long. Finish - Anodized Aluminum
2" IPS locking nipple for 525 and Multiplex Series fittings. 1 1/2" long. Finish - Anodized Aluminum
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 1124L-2 Construction Not Assembled Country of Origin US Currency USD Dimensions 1-1/2 in L EU RoHS Indicator Y Finish Brushed Gross Volume Per Pack 9.80 Gross Volume per Pack Metric 160.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3160 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7907002000 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Standard UL, ROHS, NAFTA, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Articles 390 of NEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E11912 Guide RQKXArticle No. 390 NEC UNSPSC 39121307 UPC 11 78656422187 UPC 12 786564221876 Width 7.12 in Width [Metric] 18.0975 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Material Anodized Aluminum Specifications Screw-On Mount, Single/Dual Service Suitable For Use With 525, Multiplex™ Fitting Two sizes. Provides option for single or dual service to meet capacity requirements per location. Interchangeable faceplates. The plates can be replaced as power and communication needs change. Two sizes Provides option for single or dual service to meet capacity requirements per location Interchangeable faceplates The plates can be replaced as power and communication needs change
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 1124L-2 |
| Construction | Not Assembled |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-1/2 in L |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Brushed |
| Gross Volume Per Pack | 9.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 160.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3160 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7907002000 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Standard | UL, ROHS, NAFTA, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Articles 390 of NEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E11912 Guide RQKXArticle No. 390 NEC |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656422187 |
| UPC 12 | 786564221876 |
| Width | 7.12 in |
| Width [Metric] | 18.0975 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Anodized Aluminum |
| Specifications | Screw-On Mount, Single/Dual Service |
| Suitable For Use With | 525, Multiplex™ Fitting |
| Two sizes. Provides option for single or dual service to meet capacity requirements per location. Interchangeable faceplates. The plates can be replaced as power and communication needs change. |
| Two sizes |
| Provides option for single or dual service to meet capacity requirements per location |
| Interchangeable faceplates |
| The plates can be replaced as power and communication needs change |