or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann®
Wiegmann® SSJWE4 SSJW End Plate, For Use With 4 x 4 in NEMA 4X/12 SSJW Series Feed Through Wireway, 304 Stainless Steel, Silver
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann®
Wiegmann® SSJWE4 SSJW End Plate, For Use With 4 x 4 in NEMA 4X/12 SSJW Series Feed Through Wireway, 304 Stainless Steel, Silver
SKU897445
MFGR #SSJWE4
Your Cost: $144.26/ea
Wiegmann® End Plate, Series: SSJW, For Use With: 4 x 4 in NEMA 4X/12 SSJW Series Feed Through Wireway, 304 Stainless Steel, Silver, Smooth Grained, 4 in L x 4 in W
Wiegmann® End Plate, Series: SSJW, For Use With: 4 x 4 in NEMA 4X/12 SSJW Series Feed Through Wireway, 304 Stainless Steel, Silver, Smooth Grained, 4 in L x 4 in W
Application For use with SSJW Series feed-through wireway. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number SSJWE4 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Smooth grained finish Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Returnable N Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Type Stainless steel NEMA 4X & 12 feed-through wireway accessory - end plate fitting UNSPSC 39131714 UPC 11 78672548145 UPC 12 786725481453 Width 5.88 in Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann® Color Silver Material 304 Stainless Steel Suitable For Use With SSJW Series 4 x 4 in Feed-Through NEMA 4X/12 Wireway Gross Volume Per Pack 86.44 Gross Volume per Pack Metric 1416.43 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For use with SSJW Series feed-through wireway. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SSJWE4 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Smooth grained finish |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Returnable | N |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Type | Stainless steel NEMA 4X & 12 feed-through wireway accessory - end plate fitting |
| UNSPSC | 39131714 |
| UPC 11 | 78672548145 |
| UPC 12 | 786725481453 |
| Width | 5.88 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann® |
| Color | Silver |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Suitable For Use With | SSJW Series 4 x 4 in Feed-Through NEMA 4X/12 Wireway |
| Gross Volume Per Pack | 86.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1416.43 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |