or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® SC1616 SC,SURFACE COVER ONLY,C
SKU925772
MFGR #SC1616
Your Cost: $28.30/ea
SC, Surface Mount, Cover Only 18-18
SC, Surface Mount, Cover Only 18-18
Application For use with NEMA 1 screw cover wall-mount enclosures. Catalog Number SC1616 Color Gray Country of Origin US Currency USD Finish Textured Gross Weight Per Pack 8.0000 lb Mounting Type Surface Returnable Y Type Non-Flanged UNSPSC 39121324 UPC 11 78672586652 UPC 12 786725866526 Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Material Carbon Steel Suitable For Use With 16 in H x 16 in W Junction Box and Pull Box and NEMA 1 Screw Cover Wall Mount Enclosure Width 16.00 in ARRA Compliant C Buy American Compliant C Construction Non-Flanged Cover Type Surface Cover EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 64.00 Gross Volume per Pack Metric 1048.77 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 3.63 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 16.00 in Height [Metric] 40.6400 cm Length 0.25 in Length [Metric] 0.6350 cm Series SC Series Width [Metric] 40.6400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For use with NEMA 1 screw cover wall-mount enclosures. |
| Catalog Number | SC1616 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Textured |
| Gross Weight Per Pack | 8.0000 lb |
| Mounting Type | Surface |
| Returnable | Y |
| Type | Non-Flanged |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672586652 |
| UPC 12 | 786725866526 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Material | Carbon Steel |
| Suitable For Use With | 16 in H x 16 in W Junction Box and Pull Box and NEMA 1 Screw Cover Wall Mount Enclosure |
| Width | 16.00 in |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Construction | Non-Flanged |
| Cover Type | Surface Cover |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 64.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1048.77 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 16.00 in |
| Height [Metric] | 40.6400 cm |
| Length | 0.25 in |
| Length [Metric] | 0.6350 cm |
| Series | SC Series |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |