or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann®
Wiegmann® RHC161606 RHC,LARGE,NEMA3R,CS,1
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann®
Wiegmann® RHC161606 RHC,LARGE,NEMA3R,CS,1
SKU865662
MFGR #RHC161606
Your Cost: $490.70/ea
RHC,LARGE,NEMA3R,CS,16X16X6
RHC,LARGE,NEMA3R,CS,16X16X6
Application Designed for use as wiring boxes and junction boxes. Provides protection in outdoor installations against rain, sleet, and snow, or indoors against dripping water. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Capacity 1536 in³ Catalog Number RHC161606 Color Gray Construction Seam and Tack Welded Country of Origin US Cover Type Hinged Cubic Capacity 1536 cu. in. in³ Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Smooth Gross Volume Per Pack 1536.00 Gross Volume per Pack Metric 25170.43 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 30.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 13.61 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 40.6400 cm Length [Metric] 15.2400 cm Lock Padlock Mounting External mounting plates Mounting Type Wall Panel Size 13 x 13 in Returnable Y Series RHC Size 16" H x 16" W x 6" D Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 508 File No. E6924CSA File No. LL66078PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Type Medium Rainproof UNSPSC 39121324 UPC 11 78672540655 UPC 12 786725406555 Width [Metric] 40.6400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Depth 6 in Height 16.00 in Length 6.00 in Material Carbon Steel NEMA Rating NEMA 1/3R Width 16.00 in Designed for use as wiring boxes and junction boxes. Provides protection in outdoor installations against rain, sleet, and snow, or indoors against dripping water. Bodies and doors fabricated from 14 gauge carbon steel. Continuous hinge. Hinge is made of galvanized steel with a stainless steel pin. No knockouts. Collar studs provided for mounting optional back panels. External mounting plates, top and bottom of enclosure. Hasp and staple provided for padlocking. Grounding provisions provided. Bodies and doors fabricated from 14 ga carbon steel Continuous hinged doors Hinge is made of galvanized steel with a stainless steel pin Without knockouts Collar studs provided for mounting optional back panels External mounting plates, top and bottom of enclosure Hasp and staple is provided for padlocking ANSI-61 gray polyester powder inside and out finish 16 in H Seam and tack welded construction
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Designed for use as wiring boxes and junction boxes. Provides protection in outdoor installations against rain, sleet, and snow, or indoors against dripping water. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Capacity | 1536 in³ |
| Catalog Number | RHC161606 |
| Color | Gray |
| Construction | Seam and Tack Welded |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Hinged |
| Cubic Capacity | 1536 cu. in. in³ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Smooth |
| Gross Volume Per Pack | 1536.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 25170.43 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 30.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.61 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 40.6400 cm |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Lock | Padlock |
| Mounting | External mounting plates |
| Mounting Type | Wall |
| Panel Size | 13 x 13 in |
| Returnable | Y |
| Series | RHC |
| Size | 16" H x 16" W x 6" D |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 508 File No. E6924CSA File No. LL66078PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Type | Medium Rainproof |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672540655 |
| UPC 12 | 786725406555 |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Depth | 6 in |
| Height | 16.00 in |
| Length | 6.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| NEMA Rating | NEMA 1/3R |
| Width | 16.00 in |
| Designed for use as wiring boxes and junction boxes. Provides protection in outdoor installations against rain, sleet, and snow, or indoors against dripping water. |
| Bodies and doors fabricated from 14 gauge carbon steel. Continuous hinge. Hinge is made of galvanized steel with a stainless steel pin. No knockouts. Collar studs provided for mounting optional back panels. External mounting plates, top and bottom of enclosure. Hasp and staple provided for padlocking. Grounding provisions provided. |
| Bodies and doors fabricated from 14 ga carbon steel |
| Continuous hinged doors |
| Hinge is made of galvanized steel with a stainless steel pin |
| Without knockouts |
| Collar studs provided for mounting optional back panels |
| External mounting plates, top and bottom of enclosure |
| Hasp and staple is provided for padlocking |
| ANSI-61 gray polyester powder inside and out finish |
| 16 in H |
| Seam and tack welded construction |